תמ"א 38 הינה יוזמה מבורכת שנועדה לחזק מבנים ישנים לעמידות טובה לרעידת אדמה על פי התקנים החדשים ותוך כדי זאת לאפשר שיפוץ המבנה הישן תוך תוספת שטח לדירות הקיימות שכולל בד"כ ממ"ד, מרפסת שמש ומעלית והתחדשות עירונית, תוך תוספת יחידות דיור, או במילים אחרות win-win, כל הצדדים מרוויחים.

 

לעיתים הדיירים מוצאים את עצמם סובלים משילוב רב של כשלים
  • תמ"א 38 היא למעשה תוכנית בנייה בהיקף גדול כאשר כל הדיירים מתגוררים במה שהופך לאתר בנייה. היות ואין מדובר על בנייה חדשה אלא על בנייה די מסובכת בבניין קיים, הלו"ז לגמר עלול להשתנות ולהתארך והבטיחות לדיירים ובמיוחד לילדים ולמבוגרים בעייתית מאוד וזאת עוד ללא האבק והלכלוך, מה שעושה את תקופת הביצוע לטראומטית במיוחד לדיירים.

 

  • החיזוק של המבנה הישן עלול לשנות את חלל הדירה הקיימת וממש לא לטובה. לעיתים מוצאים הדיירים קורות פלדה גלויים באמצע הסלון.

 

  • בעת ביצוע הפרויקט אין מנוס מהסרת האיטום הקיים במבנה ואולם במידה והדבר מבוצע בעונת הגשמים, הדיירים מוצאים את דירתם מלאה במים שגורמים לנזק רב לתחולה ולנזקי רטיבות קשה בצורת קילופי טיח וצבע ותפרחות עובש שהוכחו כמסוכנות מאוד לבריאות, במיוחד של ילדים ומבוגרים.

 

לקראת סוף התהליך מומלץ לבצע ביקורת על התהליך באמצעות מהנדס בדיקות מומחה לתמ"א 38 המכיר את כל התופעות שנמנו ועשוי לחסוך לדיירים עוגמת נפש מרובה בעתיד, הן מול הקבלן והן סיכונים בטיחותיים.

 

אינג' ארתור וייס

מהנדס אזרחי M.Sc

מהנדס בדיקות תמ"א 38

  

ארתור וייס מהנדס מומחה מטעם בית המשפט בעל מוניטין וניסיון רב בתחומי בדיקת נזקי רטיבות, בדק בית, ליקויי בניה, מומחה בהערכת שווי.

מומחה בדק בית: בדיקת דירה יד שניה, בדיקת דירה חדשה, ביקורת מבנים, בדיקת טיב שיפוצים ועוד.

כל חוות דעת מתבצעת על ידי ארתור וייס - מהנדס אזרחי בעל תואר שני מהטכניון (ולא באמצעות קבלני משנה/עובדים זוטרים).

ארתור וייס מהנדסים בע"מ | שד' הרדוף 7 רעננה | טל - 054-7547653 | פקס - 09-7400552 | דוא"ל - Arthur@ArthurEng.com